Stowarzyszenie Ośrodek Studiów o Mieście Gliwice prezentuje:

Budżet dla Gliwic

GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI 2018

O budżecie

Co to jest budżet obywatelski?

 

Gliwicki Budżet Obywatelski to projekt skierowany do każdego mieszkańca Gliwic, który chciałby zainicjować lub wesprzeć swoim głosem nowe przedsięwzięcie w jednym z 21 gliwickich osiedli. W 2017 roku w każdym osiedlu jest szansa na wybór co najmniej jednego zadania, które zostanie skierowane do realizacji ze środków budżetu miasta w roku kolejnym.

 

Dlaczego budżet obywatelski jest dobry?

 

Budżet partycypacyjny aktywizuje mieszkańców, sprawia, że zaczynamy dostrzegać otaczającą nas przestrzeń wspólną. Budzi odpowiedzialność za miasto. Pobudza zainteresowanie sprawami inwestycji miejskich i budżetu miasta. Jednym zdaniem – buduje społeczeństwo obywatelskie.

 

 

Jak powstał budżet obywatelski?

 

 

Bardzo dużo wysiłku włożyliśmy w to, aby gliwicka wersja budżetu obywatelskiego była naprawdę obywatelska. Początkowe edycje były wadliwie skonstruowane. Regulamin BO zakładał np. rywalizację między osiedlami o środki z budżetu czy też brak możliwości składania wniosków przez mieszkańców. Było mało zgłoszeń, mała frekwencja w głosowaniu, a w efekcie w fazę realizacji wkraczało zaledwie kilka pomysłów rocznie.

 

W 2015 roku przystąpiliśmy do działania i w drodze lobbingu w Radzie Miasta i Radach Osiedlowych, analiz i konsultacji społecznych udało nam się przekonać Urząd Miejski do zmian w procedurze BO. Zawsze jest coś do poprawienia, natomiast na ten moment aktualne zasady BO są dla miasta i mieszkańców dobrym rozwiązaniem. W przyszłości przyjdzie czas na kolejne zmiany.

 

 

 

Więcej o naszych „zmaganiach” z BO znajdziesz tu: osomgliwice.pl

 

 

Masz pomysł związany z zasadami i trybem procedury budżetu obywatelskiego?

 

Napisz do nas na osomgliwice@gmail.com!